Eltartási szerződés

Egészségi állapota már nem a régi, de nincs lehetősége profi ápolót fogadni maga mellé?

Családja nem tudja Önt támogatni abban, hogy egészgésben, nyugalomban töltse élete utolsó éveit, évtizedeit?

Az eltartási szerződés megoldást jelenthet!

Mi az eltartási szerződés?

Az eltartási szerződés lényegében egy megállapodás egy – jellemzően idősebb és általában egészségügyi nehézségekkel küszködő, egyedülálló – ingatlantulajdonos és ápolást és eltartást vállaló személy (vagy pár) között. A szerződés általában abból áll, hogy az eltartó odaköltözik az eltartotthoz és ellátja őt (legyen szó bevásárlásról, ápolásról, gyógyszer adagolásról, stb…) élete végéig. Előfordulhat – megállapodás szerint, – hogy emellett anyagilag is támogatja az eltartottat, havi fix összeggel.

Az eltartásért cserébe az eltartó tulajdonába kerül az ingatlan a szerződés lejárta (azaz a járadék kedvezményezettjének elhunyta után).

Kinek ajánlott ez a lehetőség?

Rendelkezik ingatlannal

Ilyen szerződést csakis ingatlannal rendelkezők tudnak kötni, hiszen a járadék, illetve az ellátással járó „munka” ellenértéke az ingatlan.

Általában nyugdíjaskorú

Általában nyugdíjaskor felettiek szoktak könnyedén befeketőt találni ilyen jellegű juttatásokhoz.

Szüksége van támogatásra

Valakire, aki segít a mindennapokban (bevásárlás, egészségügyi ügye intézése, főzés… stb), illetve akár anyagi támogatást is nyújt.

Mi az, amiben MI segítünk Önnek?

Alapszolgáltatásunk részeként segítünk megtalálni Önnek azt a személyt, vagy családot, aki vállalja, hogy eltartja Önt élete végéig.

Az eltartási szerződéssel kapcsolatosan számíthat ránk: segítünk a megegyezésben, a szerződésben és – igény esetén – az abban foglaltak betartatásában is.

Segítségünkkkel az eltartási szerződés nyugalmat és biztonságot hozhat idős éveire.

Biztosan Önben is felmerülnek az alábbi kérdések…

Az egyes dobozokra (kérdésekre) kattintva, azok kinyílnak és elolvashatóvá válnak válaszaink.

Köthetek ilyen szerződést?

Eltartási szerződést köthet Ön, bárkivel, aki hajlandó az abban foglaltakat elvégezni – függetlenül az Ön korától és lehetőségeitől, amennyiben az eltartó féllel meg tudnak egyezni.

A gyakorlat azt diktáltja, hogy általában az eltartott az ingatlanjának tulajdonjogát kínálja fel az eltartásért cserébe.

Az eltartási szerződésben foglalt „szolgáltatások” típusa attól függ, hogy a felek hogyan állapodnak meg. Általában elmondható a megállapodás az ingatlan értékétől, állapotától, illetve a kedvezményezett életkorától, egészségi állapotától függően jön létre.

Mi történik, ha az eltartó nem tudja teljesíteni a vállalásait?

Ha az eltartó életében olyan változás áll be, amely miatt nem tudja tovább a meghatározott feltételekkel teljesíteni a szerződést – például: betegség, baleset, elhalálozás, anyagi csőd, munkanélküliség, stb.. – akkor több lehetőség van, amellyel védhető az eltartott érdeke.

A legjobb mód, ha a felek leülnek és újratárgyalják a szerződést. Amennyiben erre nincs mód, akkor Felek bírósághoz fordulva kérhetik a szerződés módosítását.

A szerződést magánszemélyek köthetik?

Eltartott csak magánszemély lehet. Eltartó lehet gazdasági társaság is, azzal a kitétellel, hogy ki kell jelölnie egy konkrét felelős személyt, aki az adott eltartottért felel. Tipikusan ilyen, gyakori megállapodás egy nyugdíjasotthon és az ápolt között, ahol is az ápoló a kijelölt személy.

Benne maradhat az ingatlanban?

A szerződés tartalmától függ, de általában elmondható, hogy eleve ez a szerződés alapja. Az eltartott élete végéig kapja a megbeszélt szolgáltatást és az ingatlanban maradhat. Gyakori azonban, hogy az eltartó fél / felek is az adott ingatlanba költöznek.

Biztonságos ilyen szerződést kötni?

Eltartási szerződést kötni általában véve biztonságos és legális lehetőség. Amennyiben odafigyel arra, hogy megbízható közvetítőt bízzon meg befektető felkutatásával, illetve nívós, több évtizedes múltú ügyvédi irodát választ az ön érdekeinek képviseletére, akkor egy ilyen szerődéssel nem tévedhet sokat.

Pénz is adható eltartás mellé?

Az eltartási szerződés tartalma a felek megállapodásától függ.

Létezik olyan megállapodás, hogy az eltartó a szolgáltatásokon felül anyagi juttatást is ad eltartottnak. Ez lehet pénzbeli, vagy konkrét termékek megvásárlása (például: eltartó intézi saját költségén a havi bevásárlást).

Kombinálható megoldás az életjáradékkal, azaz lehetséges olyan is, hogy az eltartó egy nagyobb összeget ad eltartottnak (az ingatlan 10-40%-át) és emellé kínál eltartási szolgáltatást, vagy akár havi járulékot is.

Mi történik, ha az eltartó úgy érzi, túl teljesítette a megállapodást?

A szerződés megkötésekor az eltartó arra vállal kötelezettséget, hogy a jogosultnak haláláig biztosítja a szerződésben nevesített szolgáltatásokat, juttatásokat.

A jog úgy nevezi ezt a fajta szerződést, hogy „szerencse elemet” hordozó szerződés, hiszen az nem látható előre, hogy milyen hosszú ideig kell eltartania a kedvezményezettet.

A szerződés megszüntetéséhez nem vezethető ok, hogyha a kedvezményezett akár évtizedekkel tovább él és jó egészségnek örvend.

Mi garantálja a teljesítést?

Az eltartási szerződés nem új dolog, régi joggyakorlata van. A szerződés megkötése ügyvéd előtt történik. A szerződésben foglaltak pedig mindkét fél számára kötelező érvényűek.

Jogsérelem (például: szolgáltatás elmaradása) esetén a sértett fél bírósághoz fordulhat és számíthat arra, hogy a szerződést megszegő felet kötelezik a szerződés betartására.

Mikor száll át az ingatlan tulajdonjoga?

Erről a szerződéskötés pillanatában rendelkeznek a felek. Eltartás esetén az a bevett gyakorlat, hogy a szerződéskötéskor bekerül a befektető tulajdonosként, a kedvezémyezett pedig „tartási” vagy „haszonélvezeti” joggal kerül bejegyzésre. Ez a jog lesz az ő biztosítéka arra, hogy amennyiben az eltartó nem teljesíti a kötelezettségét, az ingatlanból kielégítést kaphasson.

Fontos, hogy amennyiben Ön tartási joggal rendelkezik az ingatlanban, a tulajdonosoknak jogában áll magát az ingatlant értékesíteni – azonban a mindenkori tulajdonost köti, hogy tűrnie kell az eltartott követeléseinek ingatlanból való esetleges kielégítését. Ez utóbbit kizárólag bíróság rendelheti el, megegyezés hiányában.

Van kérdésem, de nem láttam itt felsorolva

Kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot!

Kik vagyunk mi?

Közvetítők

Minket azok az idős, ingatlantulajdonosok keresnek meg, akiknek tudunk segíteni egy megbízható befektető ajánlásával.

Tanácsadók

Ismerjük az ilyen jellegű szerződések születésének módjait és segítünk eligazodni. Jogi tanácsokkal és védelemmel, illetve szerződéskötéssel is segítjük ügyfeleinket.

30 év

ügyvédi tapasztalat áll mögöttünk. Csapatunkat a

támogatja.

Vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi űrlap kitöltésével!

4 + 8 =

vagy keressen minket az alábbi elérhetőségeken

Email: solumingatlan@gmail.com
Telefonszám: +36 20 519 8790 (H-P: 8-16 közt)